CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ

30. 1. 2019
Mateřská škola MOZAIKA, odloučené pracoviště MŠ STUDÁNKA

CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ

Poslední lednovou středu roku 2019 se v naší školce uskutečnila akce pro rodiče s dětmi v rámci programu SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA, a to pod názvem „CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ“ – kulinářská akce se zaměřením na zdravější varianty tradičních jídel. Za podpory a příprav všech učitelek ve školce mohli rodiče s dětmi projít 4 zeměmi a ochutnat specifické dobroty dané země a vyzkoušet si zajímavé činnosti související s daným státem. Bonusem bylo seznámení s metodou „Míčkování a ježkování“ s dětmi, kterou ochotně předvedla maminka - fyzioterapeutka z řad našich rodičů.

Děti mohly cestovat po školce s kartičkou v ruce a sbírat vlajky těchto zemí:

ANGLIE - ochutnávka anglických čajů s občerstvením v podobě typického sendviče s pomazánkou z červené řepy a různými zeleninovými variacemi. V této třídě děti viděly prezentaci anglické státnosti, včetně královny a vlajky, kterou si vymalovaly. Zde probíhala i výše zmíněná fyzioterapeutická chvilka s masážními míčky a ježky.

MEXIKO - ochutnávka speciality quacamole, typické pomazánky z avokáda a k tomu na „zobnutí“ ochucenou praženou cizrnu. Třídou zněly rytmy mexické hudby, děti si mohly zatancovat a nasadit na hlavu pravé sombréro, vykreslit Mexičana či najít rozdíly na obrázku s Mexičanem.

SLOVENSKO – ochutnávka bramborových lokšů se zelím, brynzou či povidly a k tomu ochutnávka typických ovčích sýrů, vybíraných tak, aby byly vhodné pro děti, tedy s minimálním obsahem soli. Také bylo nabízeno přímo neochucené kyselé zelí, na to se děti ovšem tvářily jakoby ho jedly. Po slovenských hodech si mohly děti vyrobit ovečku a nalepit jí srst. Hodně dětí vědělo, že z ní vzniká textilní surovina a babičky z vlny pletou svetr. Nakonec si všichni zatančili na slovenskou písničku pro děti a zopakovali slovenská slovíčka. HEJ?

ŠVÝCARSKO - úspěch zaznamenala sýrového ochutnávka fondue a sladká varianta – kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa. Dětem chutnala spíše sladká varianta, bavilo je napichovat různé druhy ovoce a namáčet ho do speciální nádoby pro fondue. Rodiče si spíše pochutnávali na sýrové variantě s tmavým pečivem.  A ani zde nechyběla prezentace země v podobě ukázek typických společenských her (např. hra s příznačným názvem Eiger = vrchol horského masivu Jungfrau ve švýcarských Alpách), nádobí do kuchyně či kravských zvonců.

Všem dětem se podařilo nasbírat na kartičku „Nasbírej všechny vlajky zemí“ samolepky vlajek, které jim v každé třídě paní učitelky nalepily za jejich ochutnání pokrmu a splnění aktivit. Děti si odnášely vlaječky, rodiče zase recepty.

Při odchodu u vchodových dveří někteří rodiče psali na společný arch papíru své zážitky a postřehy z právě proběhlé akce. Po celou dobu akce zněl školkou smích dětí a povídání rodičů. Děkujeme všem rodičům za pozitivní ohlasy.

Akce se zdařila, měla smysl, a proto už se teď těšíme na další společné odpoledne v naší školce.

Posíláme pár foteček a recept na quacamole!


 

AVOKÁDOVÉ QUACAMOLE

·         cibule

·         sůl

·         3 ks rajčata tvrdší, malé

·         česnek

·         citronová šťáva

·         2 ks avokádo zralé

Avokáda rozmačkáme v misce na kaši, přidáme nadrobno nakrájenou asi půlku cibule, na kostičky nakrájená rajčata, smícháme a dochutíme prolisovaným česnekem.

CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ 1CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ 1CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ 1CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ 1CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ 1CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ 1CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ 1CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ 1CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ 1CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací